Stojaki grzyb i stojak do przechowywania fungi

Stojaki grzyb i stojak do przechowywania fungi
Autor Łukasz Holewa
Łukasz Holewa08.01.2024 | 7 min.

Grzyb stojak to doskonałe rozwiązanie do suszenia i przechowywania grzybów w domowych warunkach.

Kluczowe wnioski:
  • Stojaki na grzyby pozwalają suszyć grzyby równomiernie z każdej strony.
  • Drewniane stojaki zapewniają optymalną cyrkulację powietrza podczas suszenia.
  • Przechowywanie grzybów w stojakach wydłuża ich trwałość i świeżość.
  • Stojaki można w prosty sposób wykonać samodzielnie z siatki lub drewna.
  • Gotowe stojaki na grzyby dostępne są w sklepach w różnych kształtach i rozmiarach.

Grzyb stojak do suszenia w domu

Suszenie grzybów w grzyb stojaku to świetny sposób na domowe przechowywanie tych wartościowych darów lasu. Wystarczy odpowiednio przygotować grzyby, nanizując je na linki lub sznurki, a następnie umieścić na drewnianej konstrukcji.

Stojak pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu grzyby suszą się równomiernie. Można go postawić w dobrze wentylowanym, ciemnym i suchym miejscu np. na strychu lub w piwnicy. Prawidłowo wysuszone grzyby zachowują większość wartości odżywczych i mogą być przechowywane nawet przez rok.

Materiały do budowy grzyb stojaka

Do zbudowania amatorskiego stojaka grzyb przyda się drewniane deski lub listwy (np. sosnowe lub świerkowe), gwoździe, linki/sznurki oraz opcjonalnie siatka. Można wykorzystać również np. stare, nieuszkodzone palety, z których łatwo zmontować solidną konstrukcję.

Rozmiar i kształt stojaka jest dowolny, warto jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni na linki ze zwisającymi grzybami. Typowy domowy stojak mieści od kilkunastu do kilkudziesięciu średniej wielkości okazów.

Jak zrobić stojak na grzyby suszone

Wykonanie stojaka na suszone grzyby nie należy do skomplikowanych zadań. Wystarczy połączyć ze sobą deski lub listwy w wybranym kształcie za pomocą gwoździ, tworząc konstrukcję o wysokości np. metra z kawałkami poziomego drewna na górze i na dole.

Następnie należy przymocować linki lub sznurki w odstępach kilku- kilkunastu centymetrów. Można je owijać lub przewlekać przez otwory w deskach. Dobrym pomysłem jest także okrycie całości siatką, która ochroni suszące się grzyby przed owadami.

Na samym końcu wystarczy już tylko nanizać przygotowane grzyby na linki i umieścić stojak w odpowiednim miejscu do suszenia. Najprostsze konstrukcje gotowe są w ciągu kilku godzin.

Stojak ze starych desek albo palet może być nie tylko funkcjonalny, ale i dekoracyjny.

Rodzaje linków i sposoby nawlekania

Do nawlekania grzybów najlepiej sprawdzą się sznurki bawełniane lub konopne, ewentualnie wytrzymałe nici rybackie. Unikać natomiast należy linki nylonowe, które potrafią niekorzystnie wpływać na suszone grzyby.

Grzyby można nawlekać na linki na różne sposoby np. przeciągając sznurek przez trzonki, zakładając pętle z obu stron kapelusza lub też nakłuwając pieńki wykałaczką i nawlekając je na sznurek.

Przechowywanie grzybów w stojaku drewnianym

Suszenie grzybów w drewnianym stojaku grzyb i ich późniejsze przechowywanie w takiej konstrukcji ma wiele zalet. Po pierwsze drewno wykazuje naturalne właściwości bakteriostatyczne i grzybobójcze, więc ogranicza rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

Ponadto cyrkulacja powietrza wokół grzybów jest dużo lepsza niż przy przechowywaniu w zamkniętych pojemnikach. W efekcie suszone okazy dłużej zachowują świeżość, integracja jest mniejsza, a ryzyko zepsucia i rozwoju pleśni - niewielkie.

Zalety przechowywania grzybów w drewnianym stojaku Wady przechowywania grzybów w drewnianym stojaku
- wolniejsze wysychanie grzybów - konieczność okresowego przeglądu stojaka
- mniejsze ryzyko rozwoju pleśni - niemożność szczelnego zamknięcia
- zachowanie wartości odżywczych - dostęp owadów w przypadku braku siatki

Zalety przechowywania grzybów w stojaku

Stojaki grzyb i stojak do przechowywania fungi

Decydując się na przechowywanie grzybów w specjalnym stojaku grzyby, możemy liczyć na wiele korzyści. Po pierwsze suszenie przebiega w nim wolniej i łagodniej niż w przypadku szybkosuszarek, co pozwala zachować więcej składników odżywczych i nie pogarsza smaku.

Ponadto cyrkulacja powietrza hamuje rozwój szkodliwych pleśni, a antybakteryjne właściwości drewna chronią grzyby przed zepsuciem. Suszone okazy magazynowane w stojaku w optymalnych warunkach utrzymują świeżość nawet przez rok.

Miejsce do przechowywania na stojaku

Aby w pełni wykorzystać zalety suszenia i przechowywania grzybów w drewnianym stojaku, konieczne jest odpowiednie jego umiejscowienie. Najlepsze będą zamknięte, ciemne i suche pomieszczenia o dobrej wentylacji np. strych, piwnica lub spiżarnia.

Temperatura w takim miejscu nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza. Dobrze też zawiesić stojak w pewnej odległości od ścian i podłogi, by zapewnić jak najlepszą cyrkulację powietrza wokół grzybów.

Stojaki do grzybów z siatki i drewna

Chcąc mieć pewność, że suszone grzyby będą bezpiecznie przechowywane, warto zadbać o odpowiednią konstrukcję stojaka grzyby. Sprawdzonym rozwiązaniem są drewniane ramy obite siatką, która chroni przed owadami.

Drewno zapewnia wytrzymałość, a siatka umożliwia cyrkulację powietrza i kontrolę stanu grzybów bez konieczności ich przekładania. Gotowe stojaki z siatki i drewna dostępne są w sklepach w różnych rozmiarach i kształtach.

Można również łatwo wykonać taki stojak samodzielnie mając do dyspozycji kawałki drewna, gwoździe, linki oraz siatkę np. szklaną lub polipropylenową. Koszt materiałów będzie przy tym niewielki.

Stojaki na grzyby zbudowane z palet

Stojaki grzyby można budować nie tylko z nowych desek czy listew, ale także z przeróżnych materiałów „z odzysku”, a palety są do tego celu wręcz stworzone. Są wytrzymałe, nośne i mają konstrukcję ułatwiającą tworzenie własnych projektów.

Wystarczy połączyć ze sobą kilka palet za pomocą gwoździ, śrub lub opasek zaciskowych, by stworzyć solidny stelaż. Następnie trzeba go zaopatrzyć w linki lub sznurki do nawlekania grzybów, ewentualnie dodatkowo obić siatką.

Z palet powstają ciekawe designerki stojaki o industrialnym charakterze. Można je dodatkowo pomalować lub potraktować odpowiednimi środkami zabezpieczającymi drewno. Świetnie sprawdzą się w piwnicy, na strychu lub w garażu.

Podsumowanie

Suszenie i przechowywanie grzybów w domowych warunkach jest możliwe dzięki wykorzystaniu grzyb stojaka. To prosta w wykonaniu i niedroga konstrukcja z drewna, siatki oraz linek, umożliwiająca zwieszanie nanizanych grzybów.

Stojaki grzyby zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, dzięki czemu grzyby suszą się powoli i równomiernie, zachowując wartości odżywcze i aromat. Ponadto drewno wykazuje właściwości antybakteryjne, więc ryzyko rozwoju pleśni jest niewielkie.

Gotowe stojaki grzyb dostępne są w sklepach, lecz z powodzeniem można je samodzielnie zbudować np. z palet lub innych materiałów pod ręką. Wystarczą deski lub listwy, gwoździe, linki i ewentualnie siatka. Suszone grzyby w stojaku zachowują świeżość nawet przez rok.

Podsumowując, wykonanie i wykorzystanie grzybowego stojaka to prosty i tani sposób na domowe suszenie i długotrwałe przechowywanie grzybów. Pozwala w pełni wykorzystać ich walory smakowe i odżywcze.

Najczęstsze pytania

Do budowy stojaka najlepiej użyć drewna iglastego - sosnowego lub świerkowego. Jest ono twarde, wytrzymałe i ma właściwości bakteriostatyczne, które spowalniają rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

To zależy od rozmiaru konstrukcji - im większy stojak, tym może pomieścić więcej grzybów. Typowy amatorski stojak o wysokości około 1 metra może pomieścić od kilkunastu do kilkudziesięciu średniej wielkości okazów.

W optymalnych warunkach - ciemnym, suchym i chłodnym pomieszczeniu o dobrej wentylacji, grzyby na stojaku można przechowywać nawet przez rok. Warto jednak okresowo kontrolować ich stan.

Najlepszym miejscem będzie piwnica, strych lub spiżarnia. Ważne, aby temperatura nie przekraczała tam 18 stopni C, a pomieszczenie było suche i ciemne oraz dobrze wietrzone.

Aby proces suszenia przebiegał prawidłowo, należy odpowiednio przygotować grzyby, nanizując je na linki i umieszczając na stojaku w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Stojak powinien wisieć w pewnej odległości od ścian, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

5 Podobnych Artykułów

  1. Boczniak mikołajkowy - Boczniaczek pomarańczowożółty i ostrygowaty
  2. Wiosenne dekoracje okien: świeże pomysły na ożywienie przestrzeni
  3. Ranking najlepszych brytfann do pieczenia: znakomite wybory
  4. Garnek na parę: gotowanie i zachowanie wartości odżywczych
  5. Forum Grzybiarskie - Społeczność miłośników grzybów
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Łukasz Holewa
Łukasz Holewa

Nazywam się Łukasz i fascynują mnie nowoczesne technologie. Jestem entuzjastą sztucznej inteligencji, internetu rzeczy czy wirtualnej rzeczywistości. Optymistycznie patrzę na cyfryzację. Nowe technologie widzę jako szansę na rozwój i poprawę jakości życia. Chciałbym zarażać innych technologicznym entuzjazmem i pokazywać, jak innowacje mogą służyć człowiekowi.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły