Jak suszyć maslaki, gąski i zajączki - porady

Jak suszyć maslaki, gąski i zajączki - porady
Autor Łukasz Holewa
Łukasz Holewa08.01.2024 | 6 min.

Czy maslaki można suszyć - to pytanie zadaje sobie wielu miłośników grzybów. Suszenie jest świetnym sposobem na przedłużenie przydatności tych smacznych i zdrowych grzybów. W niniejszym artykule znajdziesz praktyczne porady, jak suszyć nie tylko maslaki, ale także gąski i zajączki. Dowiesz się, jak przygotować grzyby do suszenia, jaką wybrać metodę i temperaturę oraz jak prawidłowo przechowywać wysuszone grzyby.

Kluczowe wnioski:
 • Suszenie wydłuża przydatność grzybów nawet do roku
 • Najlepiej suszyć młode, zdrowe i nieuszkodzone okazy
 • Przed suszeniem grzyby warto podgotować lub zamrozić
 • Do suszenia nadają się piekarnik, suszarka i metoda słoneczna
 • Wysuszone grzyby przechowujemy w szczelnych pojemnikach

Suszenie maslaków w piekarniku

Suszenie maslaków w piekarniku to bardzo popularna metoda, która pozwala zachować te smaczne i zdrowe grzyby na długi czas. Aby prawidłowo wysuszyć maslaki w piekarniku, należy przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim do suszenia wybieraj jedynie młode, zdrowe i nieuszkodzone okazy. Starsze egzemplarze mają twardsze miąższ i gorzej się suszą. Przed suszeniem maslaki dobrze jest lekko podgotować - wystarczy 2-3 minuty wrzątku. Można je też na krótko zamrozić, aby łatwiej oddzielić kapelusze od nóżek.

Temperatura i czas suszenia

Optymalna temperatura do suszenia maslaków w piekarniku to ok. 50-60 stopni Celsjusza. Nie zaleca się suszenia w wyższej temperaturze, ponieważ maslaki mogą stracić walory smakowe i odżywcze. Suszenie powinno trwać około 6-8 godzin w tej temperaturze, przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.

W połowie procesu suszenia należy wyjąć maslaki z piekarnika, odwrócić kapelusze na drugą stronę i ponownie włożyć do piekarnika. Pozwoli to na równomierne odparowanie wody z całego grzyba.

Jak długo suszyć maslaki w piekarniku

Jak już wspomniano, cały proces suszenia maslaków w temperaturze 50-60 stopni C powinien zająć około 6-8 godzin. Jednak dokładny czas zależy od wielkości i wieku konkretnych okazów.

Czy maslaki można suszyć zbyt długo? W przypadku zbyt długiego suszenia, grzyby mogą stać się zbyt twarde i nieapetyczne. Dlatego warto co jakiś czas kontrolować stopień ich wysuszenia.

Kiedy maslaki są gotowe?

Wysuszone maslaki powinny być lekkie, drobne i chrzęszczące. Ich kapelusze nie mogą się uginać, a miąższ nie może być elastyczny. Suszenie należy kontynuować aż do momentu, gdy grzyby są całkowicie twarde i suche. Wtedy można zdjąć je z blach i pozostawić do przestygnięcia.

Przygotowanie maslaków do suszenia w piekarniku

Aby suszenie maslaków w piekarniku przebiegło prawidłowo, trzeba odpowiednio przygotować grzyby.

 • Obierz i umyj grzyby pod bieżącą wodą.
 • Usuń z każdego okazu nóżkę, a kapelusz podziel na mniejsze kawałki.
 • Rozłóż grzyby na blasze wyłożonej pergaminem, zachowując odstępy między kawałkami.

Możesz także zamrozić całe grzyby na kilka godzin, a następnie podzielić na mniejsze kawałki. To ułatwi ich rozdzielenie i przyśpieszy proces suszenia.

Optymalna temperatura suszenia maslaków

Jak suszyć maslaki, gąski i zajączki - porady

Jak już wspomniano, najlepsza temperatura do suszenia maslaków w piekarniku to zakres 50-60°C. W tej temperaturze następuje powolne odparowywanie wody z grzybów, bez utraty wartości odżywczych i smaku.

Suszenie w temperaturze poniżej 50°C jest mało efektywne, natomiast powyżej 60°C prowadzi do zbyt szybkiego wysychania powierzchni grzybów, co utrudnia dalsze suszenie wnętrza.

Dzięki utrzymywaniu optymalnej temperatury, proces suszenia maslaków w piekarniku jest równomierny i efektywny. Pozwala to uzyskać smaczne, kruche i dobrze zachowujące walory odżywcze suszone grzyby.

Temperatura suszenia maslaków 50-60°C
Zalecany czas suszenia 6-8 godzin

Jak rozpoznać wysuszone maslaki w piekarniku

Jak rozpoznać, że maslaki można suszyć i są już odpowiednio wysuszone? Oto kilka cech dobrze wysuszonych maslaków prosto z piekarnika:

 • Są bardzo twarde i kruche w dotyku
 • Prawie wcale nie uginają się pod naciskiem
 • Ich powierzchnia jest pomarszczona
 • Mają matowy, ciemniejszy kolor
 • Są znacznie lżejsze niż świeże grzyby

Gdy maslaki mają taki wygląd i konsystencję, suszenie jest zakończone i można je wyjąć z piekarnika.

Przechowywanie wysuszonych maslaków z piekarnika

Odpowiednie przechowywanie jest kluczowe dla zabezpieczenia suszonych maslaków na dłuższy czas. Wysuszone grzyby najlepiej trzymać w szczelnych pojemnikach w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu.

Dobrze sprawdzają się słoiki lub pudełka z dobrze domykającymi się wieczkami. Dzięki temu suszone maslaki z piekarnika można przechowywać nawet przez rok bez utraty wartości odżywczych i smaku.

W razie potrzeby przed użyciem wystarczy je zalać gorącą wodą na 10-20 minut. W ten sposób suszone grzyby odzyskają miękkość i będą gotowe do wykorzystania w ulubionych potrawach.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię suszenia trzech popularnych gatunków jadalnych grzybów: maslaków, gąsek i zajączków. Na początku wyjaśniono, czy maslaki można suszyć i jakie korzyści daje taka konserwacja. Następnie przedstawiono szczegółowe instrukcje dotyczące suszenia maslaków w piekarniku, obejmujące m.in. optymalną temperaturę i czas oraz sposoby rozpoznawania gotowości.

Kolejna część artykułu dotyczyła przygotowania maslaków do suszenia, dzięki czemu proces jest efektywniejszy. Ponadto podano wskazówki odnośnie przechowywania wysuszonych grzybów, tak by zachowały walory smakowe i odżywcze. Całość wieńczy podsumowanie najważniejszych informacji w formie punktowej.

Mimo, że artykuł koncentruje się na maslakach, pada w nim również odpowiedź na pytanie czy grzyby gąski można suszyć oraz czy grzyby zajączki można suszyć. Wyjaśniono, że oba te gatunki nadają się do suszenia w piekarniku, przy zachowaniu tych samych zasad i parametrów, co w przypadku maslaków.

Podsumowując, artykuł dostarcza czytelnikowi wszelkich niezbędnych informacji potrzebnych do samodzielnego, domowego suszenia najpopularniejszych gatunków grzybów. Omawiane wskazówki i porady pozwolą na bezpieczne przechowywanie grzybów i korzystanie z ich dobrodziejstw przez długie miesiące.

Najczęściej zadawane pytania

Do suszenia idealnie nadają się młode, jędrne okazy grzybów, takich jak maslaki, podgrzybki, maślaki, gąski czy zajączki. Ważne jest, aby grzyby były świeże i nieuszkodzone.

Suszenie grzybów w temperaturze 50-60°C powinno trwać od 6 do 8 godzin. Jednak czas zależy od wielkości i gatunku konkretnych okazów.

Przed suszeniem grzyby należy dokładnie umyć, obrać i usunąć nóżki. Duże okazy można podzielić na mniejsze kawałki. Dobrze jest też grzyby zamrozić lub krótko podgotować.

Wysuszone grzyby powinny być twarde i kruche w dotyku, ich powierzchnia jest pomarszczona, a kolor ciemniejszy. Pod naciskiem nie uginają się. Do testu można złamać grzyba - nie powinien być elastyczny.

Najlepiej w szczelnych pojemnikach, w chłodnym i ciemnym miejscu. Dzięki temu suszone grzyby zachowają świeżość nawet przez rok.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Boczniak mikołajkowy - Boczniaczek pomarańczowożółty i ostrygowaty
 2. Fotka 14 lat - Zdjęcia 13 lat
 3. Czubajka cuchnąca - właściwości i zastosowanie
 4. Gąska pomarańczowa - Kolczakówka pomarańczowa - Informacje i Porady
 5. Grzyb z lepkim kapeluszem - jadalny o brązowym kapeluszu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Łukasz Holewa
Łukasz Holewa

Nazywam się Łukasz i fascynują mnie nowoczesne technologie. Jestem entuzjastą sztucznej inteligencji, internetu rzeczy czy wirtualnej rzeczywistości. Optymistycznie patrzę na cyfryzację. Nowe technologie widzę jako szansę na rozwój i poprawę jakości życia. Chciałbym zarażać innych technologicznym entuzjazmem i pokazywać, jak innowacje mogą służyć człowiekowi.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły