Sprawozdanie z wycieczki do lasu koło Wrocławia

Sprawozdanie z wycieczki do lasu koło Wrocławia
Autor Marta Kolman
Marta Kolman8 stycznia 2024 | 8 min

Gdzie do lasu koło Wrocławia - to pytanie zadaliśmy sobie przed wycieczką do lasu w okolicach Wrocławia. Leśny spacer pozwolił nam odpocząć od miejskiego zgiełku i podziwiać piękno natury. W poniższym sprawozdaniu podsumowujemy naszą wyprawę.

Kluczowe wnioski:
  • Las koło Wrocławia okazał się pełen zaskakujących odkryć.
  • Podczas wycieczki mieliśmy okazję poobserwować wiele gatunków zwierząt i roślin.
  • Spacer po lesie pozytywnie wpłynął na nasze samopoczucie i pozwolił odpocząć od miejskiego zgiełku.
  • Mimo bliskości miasta, las emanował spokojem i dzikością.
  • Gorąco polecamy wycieczkę do lasu koło Wrocławia każdemu, kto szuka wytchnienia w naturze.

Gdzie jedziemy na wycieczkę do lasu

Decyzja o wycieczce do lasu koło Wrocławia była spontaniczna. W sobotni poranek postanowiliśmy wybrać się za miasto, aby odpocząć od miejskiego zgiełku. Nie mieliśmy konkretnego planu ani celu podróży. Po prostu wiedzieliśmy, że chcemy spędzić ten dzień na łonie natury.

Wsiadając do samochodu, zastanawialiśmy się jeszcze, dokąd dokładnie pojedziemy. Rozważaliśmy kilka okolicznych lasów - zarówno od strony północnej, jak i południowej Wrocławia. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na las położony około 20 km na południowy-zachód od centrum miasta.

Nie byliśmy tam wcześniej, ale wiedzieliśmy, że to duży, zwarty kompleks leśny. Mieliśmy nadzieję, że znajdziemy tam spokój i ciszę, dziką przyrodę i interesujące szlaki. Pragnęliśmy oderwać się od codziennego pośpiechu i miejskiego hałasu. Dlatego nasz wybór padł właśnie na ten las.

Jak wyglądał las koło Wrocławia

Już z daleka, jadąc leśną drogą, mogliśmy podziwiać rozległy i gęsty las. Drzewa rosły bardzo blisko siebie, tworząc zwartą ścianę zieleni. Ich korony stykały się ze sobą, przepuszczając na dno lasu jedynie przebłyski światła.

Kiedy wysiedliśmy z samochodu na niewielkiej polanie, otaczały nas stare, potężne sosny i dęby. Niektóre drzewa miały pewnie po kilka wieków! Ich pokręcone konary i sękate pnie świadczyły o długim życiu w tym lesie.

Z polany rozchodziło się kilka wąskich, krętych ścieżek. Wybraliśmy jedną z nich i ruszyliśmy przed siebie. Naszym oczom ukazał się las pełen kontrastów. Obok młodych drzewek i krzewów rosły stare olbrzymy. Wiele pni i konarów porastał bluszcz.

Ścieżka wiodła przez niewielkie wzniesienia i pagórki, to znów schodziła w głąb wilgotnych jarów. Co jakiś czas natrafialiśmy na małe polanki lub przesmyki. Cały czas otaczały nas soczyste, zielone barwy - od jasnej zieleni młodych liści po ciemną zieleń iglastych strzał.

Różnorodność gatunkowa

Las koło Wrocławia okazał się bardzo zróżnicowany pod względem występujących gatunków drzew i innych roślin. Dominowały głównie sosny, dęby i brzozy. Ale trafiały się też jawory, klony, lipy i jesiony. W runie leśnym dostrzegliśmy paprocie, borówki, jeżyny i poziomki.

Naszą uwagę zwróciło też wiele gatunków grzybów. Rosły tu kurki, maślaki, podgrzybki i inne jadalne grzyby. Było widać, że ten las tętni życiem i skrywa wiele skarbów dla grzybiarzy.

Co robiliśmy podczas wycieczki

Głównym celem naszej wycieczki był relaks i obcowanie z naturą. Dlatego spacerowaliśmy powoli, rozglądając się dookoła i wsłuchując w odgłosy lasu. Mijaliśmy stare drzewa, zatrzymując się przy najbardziej okazałych okazach.

Zbieraliśmy po drodze jagody i grzyby. Na jednej z polan usiedliśmy na pniaku i zjedliśmy drugie śniadanie - kanapki i owoce leśne. W lesie panowała idealna cisza, przerywana od czasu do czasu śpiewem ptaków.

W pewnym momencie dotarliśmy do małego strumyczka. Postanowiliśmy pójść wzdłuż jego biegu. Brodząc w zimnej, krystalicznie czystej wodzie, mieliśmy okazję podziwiać leśne otoczenie z nieco innej perspektywy.

Spacer zajął nam kilka godzin. Czuliśmy się odprężeni i zrelaksowani. Las koło Wrocławia okazał się idealnym miejscem na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Cieszyliśmy się, że wybraliśmy właśnie to miejsce na sobotnią wycieczkę.

Jakie zwierzęta spotkaliśmy w lesie

Sprawozdanie z wycieczki do lasu koło Wrocławia

Mimo że spacerowaliśmy wolno i cicho, zwierząt w lesie nie było zbyt wiele. Zobaczyliśmy kilka wiewiórek, które zwinnie skakały pomiędzy drzewami. Jedna z nich zatrzymała się na dłużej i przypatrywała nam ciekawsko.

Więcej zwierząt usłyszeliśmy, niż zobaczyliśmy. W koronach drzew głośno ćwierkały ptaki - słyszeliśmy piegże, kosy i sowy. Dobiegało nas też pohukiwanie puszczyka i bębnienie dzięcioła. Wysoko w przestworzach krążył jastrząb.

W krzakach co jakiś czas słyszeliśmy szelest i trzaski gałązek. Prawdopodobnie były to drobne ssaki - wiewiórki, myszy lub jeże. Z lasu dobiegało też charakterystyczne kwakanie żab z pobliskiego stawu. Choć zwierząt nie było widać zbyt wiele, czuliśmy, że las tętni życiem.

Jakie rośliny rosły wokół nas

Podczas wycieczki mieliśmy okazję podziwiać wiele interesujących gatunków roślin. Dominowały oczywiście drzewa - głównie sosny i dęby, ale było też sporo brzóz, jaworów i grabów.

W runie leśnym rzucały się w oczy krzewy borówek i jeżyn. Rosło tam też sporo paproci, mchów i traw. Na skrajach lasu natknęliśmy się na łany poziomek i malin. Zobaczyliśmy też kilka gatunków grzybów - maślaki, borowiki i koźlarze.

W wilgotnych jarach, w pobliżu strumieni rosły olchy, wierzby i łoziny. Kolorowe plamy stworzyły kępy kwitnących ziół - dziurawca, krwawnika i mięty. Całość tworzyła barwną mozaikę leśnej roślinności.

Najciekawsze okazy flory

Niektóre napotkane rośliny szczególnie zapadły nam w pamięć. Na przykład olbrzymi, sękaty dąb, który miał z pewnością kilkaset lat. A także malownicza brzoza o powyginanym, białym pniu.

Zwróciliśmy też uwagę na ogromne mrowisko ukryte pod korzeniami starej sosny. Okazało się, że to dom przerośniętej kolonii mrówek leśnych, które wysypywały się z licznych otworów w mrowisku.

Podsumowanie wrażeń z wycieczki

Spędzony w lesie dzień dostarczył nam wielu pozytywnych wrażeń. Cieszyliśmy się, że udało nam się oderwać od miejskiego zgiełku i poobcować z przyrodą. Spacer pozwolił nam zrelaksować się i naładować pozytywną energią.

Mimo niewielkiej odległości od Wrocławia, las ten okazał się dziki i nieobrażony przez człowieka. Panowała w nim atmosfera tajemniczości i spokoju. Była to udana wycieczka, która zachęciła nas do częstszego odwiedzania okolicznych lasów.

Gorąco polecamy spacer po tym lesie każdemu, kto mieszka w okolicach Wrocławia. Na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie - wspaniałe okazy drzew, leśne owoce i grzyby, ślady zwierząt oraz ciszę i spokój. My na pewno jeszcze tam wrócimy!

Podsumowanie

Nasza wycieczka do lasu koło Wrocławia okazała się strzałem w dziesiątkę. Mimo spontanicznej decyzji o wyjeździe, udało nam się trafić do ciekawego i urokliwego zakątka. Już na samym początku zastanawialiśmy się "Gdzie do lasu koło Wrocławia?", ale ostateczny wybór był trafny.

Spędzony na łonie natury dzień dostarczył nam wielu wrażeń. Mogliśmy podziwiać piękno starych drzew, wsłuchiwać się w odgłosy zwierząt i zbierać leśne owoce. Spokój lasu pozwolił nam zregenerować siły i odpocząć od miejskiego zgiełku.

Niniejsze sprawozdanie z wycieczki do lasu koło Wrocławia to zachęta dla wszystkich, którzy szukają wytchnienia w naturze. Miejsc takich jak odwiedzony przez nas las jest w okolicy znacznie więcej. Warto je odkrywać i czerpać z nich energię.

Mamy nadzieję, że nasze sprawozdanie zainspiruje innych do odwiedzenia tego urokliwego zakątka. Każdy znajdzie tam coś dla siebie - zarówno miłośnicy przyrody, fotografii czy grzybobrania. My na pewno tam jeszcze wrócimy!

Najczęstsze pytania

Las, o którym mowa w sprawozdaniu, położony jest około 20 km na południowy zachód od centrum Wrocławia. Jest to duży, zwarty kompleks leśny rozciągający się pomiędzy miejscowościami Kobierzyce i Żórawina.

W lesie dominują sosny, dęby i brzozy. Poza tym rosną tam jawory, klony, graby, lipy i jesiony. W runie leśnym można zobaczyć borówki, maliny, jeżyny, paprocie i wiele gatunków ziół.

Najczęściej spotykane zwierzęta to wiewiórki, ptaki - sowy, kosy, dzięcioły, jastrzębie. Można też usłyszeć odgłosy dzikich zwierząt: saren, lisów i zajęcy. Występują tam również owady i płazy.

Tak, w lesie można znaleźć wiele gatunków grzybów, szczególnie w okresie lata i jesieni. Najczęściej rosną tam kurki, maślaki, borowiki i podgrzybki. Grzybobranie jest dobrym pomysłem na spędzenie czasu.

Las jest ogólnodostępny i można po nim poruszać się bez przeszkód. Należy jednak zachować podstawowe środki ostrożności i nie oddalać się zbytnio od wyznaczonych szlaków turystycznych.

5 Podobnych Artykułów

  1. Boczniak mikołajkowy - Boczniaczek pomarańczowożółty i ostrygowaty
  2. Danie z piersi kurczaka w 10 odsłonach! Koniec nudnych obiadów!
  3. Danie z makaronem chińskim: propozycje dań dla każdego
  4. Ranking najlepszych brytfann do pieczenia: znakomite wybory
  5. Garnek na ognisko: potrawy nad ogniskiem dla całej rodziny
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Kolman
Marta Kolman

Jestem Marta, orędowniczką zrównoważonego rozwoju. Optymistycznie patrzę w przyszłość. Uważam, że jeszcze nie jest za późno, by naprawić szkody w środowisku naturalnym. Promuję postawy proekologiczne. Chcę pokazywać, że troska o planetę może iść w parze z dobrobytem społecznym. Wierzę w mądre kompromisy łączące ekologię z rozwojem cywilizacji.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły