Grzyb siatka to popularny gatunek grzyba występujący w lasach liściastych i mieszanych. Cechuje się charakterystycznym wyglądem - ma kapelusz o średnicy do 10 cm, początkowo półkulisty, później płaski, u starszych okazów lejkowaty. Hymenofor blaszkowy, trzon wysmukły, podstawa trzonu otoczona jest białawą osłoną przypominającą siatkę. Jest smacznym i wartościowym grzybem jadalnym.
Kluczowe wnioski:- Grzyb siatka występuje w lasach liściastych i mieszanych od lipca do października.
- Ma jadalne właściwości i smaczny orzechowy smak.
- Trzeba uważać, żeby nie pomylić go z trującymi gatunkami.
- Z powodzeniem nadaje się do marynowania, smażenia i suszenia.
- Ze względu na niewielkie rozmiary zbiera się go w większych ilościach.
Grzyb siatka - gatunek jadalny
Grzyb siatka to smaczny i poszukiwany przez grzybiarzy gatunek grzyba jadalnego. Występuje w lasach liściastych i mieszanych na terenie całej Polski. Sezon na te grzyby trwa od lipca do października.
Należy do rodzaju podgrzybków. Cechuje się charakterystycznym wyglądem. Ma niewielkie rozmiary - średnica kapelusza wynosi od 3 do 10 cm. Kapelusz początkowo ma kształt półkulisty, z czasem rozpościera się i staje się płaski lub lejkowaty. Jego powierzchnia jest gładka i nieco lepka.
Hymenofor ma budowę blaszkową - na spodzie kapelusza znajdują się gęste blaszki. Trzon jest wysmukły i zwężający się ku dołowi. U podstawy otoczony jest charakterystyczną, białawą osłonką przypominającą siatkę, stąd nazwa tego gatunku.
Miąższ grzyba siatki jest biały, w trzonie włóknisty. Ma przyjemny zapach i orzechowy smak.
Pomyłki przy zbiorze grzyba siatki
Zbierając grzyby warto zwracać uwagę, aby nie pomylić grzyba siatki z innymi, niejadalnymi lub trującymi gatunkami. Może być mylony na przykład z łuskwiakiem zajączkiem, który rośnie w tych samych miejscach i ma podobny wygląd i wielkość.
Różnice polegają na tym, że u łuskwiaka występuje łuska na kapeluszu i trzon jest masywniejszy, pozbawiony siatkowatej osłonki. Łuskwiak ma też gorszy smak i zapach.
Szerokie zastosowanie grzyba siatki
Grzyb siatka ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można go podawać na wiele sposobów - smażyć, dusić, piec, marynować czy suszyć.
Ze względu na niewielkie rozmiary grzyby te zbiera się w większej liczbie. Wystarczają 3-4 okazy, aby przygotować posiłek dla jednej osoby. Są smacznym dodatkiem do potraw mięsnych, makaronów, jajecznicy czy kanapek.
Marynowane grzyby siatka to popularny przysmak, który można długo przechowywać. Są również dobrym surowcem do sporządzania sosów czy zup.
Wysuszony proszek z grzybów siatki dodaje intensywnego, grzybowego smaku do wielu dań. Może być stosowany jako przyprawa do zup, sosów, mięs czy pierogów.
Przepis na smażone grzyby siatka
Oto przykładowy przepis na pyszne smażone grzybki z dodatkiem cebuli i czosnku:
- Obrane grzyby kroimy w paseczki i obtaczamy w mące
- Smażymy na rozgrzanym oleju ok. 5-7 minut
- Dodajemy posiekaną cebulkę i czosnek i smażymy ok. 2-3 minuty
- Przyprawiamy solą, pieprzem, ziołami i podajemy
Zbiór grzyba siatki w lesie
Aby zebrać grzyby siatka, warto wybrać się do lasu liściastego lub mieszanego. Rośnie na obrzeżach lasów, wzdłuż dróg leśnych, na polanach, w miejscach bogatych w próchnicę.
Sezon grzybowy na siatkę trwa od lipca do października, z największą intensywnością we wrześniu. Po deszczowych i ciepłych dniach można znaleźć ich spore ilości.
Ze względu na niewielkie rozmiary, zbiór tych grzybów wymaga wprawnego oka i cierpliwości. Trzeba poświęcić więcej czasu na dokładne przeczesywanie runa leśnego.
Warto zbierać wyłącznie młode, zdrowe i nieuszkodzone okazy. Starsze grzyby mogą być robaczywe lub nadgniłe w środku.
Gatunek | Grzyb siatka |
Występowanie | Lasy liściaste i mieszane |
Okres zbioru | Lipiec - październik |
Najlepszy czas | Wrzesień |
Opis wyglądu grzyba siatki
Grzyb siatka jest niewielkim grzybem o charakterystycznym wyglądzie. Kapelusz osiąga średnicę od 3 do 10 cm. Jest on początkowo półkulisty, później płaski, często lejkowaty.
Górna powierzchnia kapelusza jest gładka, lepka i higrofaniczna, czyli w wilgotne dni staje się lepka i śliska. Może mieć barwę od jasnokremowej do ciemnobrązowej.
Pod kapeluszem znajduje się hymenofor o budowie blaszkowej. Blaszki są gęste i drobne, przyrośnięte trzonem lub zbiegające na niego.
Trzon jest smukły, cylindryczny, zwężający się ku dołowi. Ma wysokość od 5 do 12 cm i średnicę od 0,4 do 1 cm. Jest białawy, włóknisty w środku. U podstawy otoczony białawą, delikatną osłonką przypominającą siatkę.
Cechy szczególne
Charakterystycznymi cechami grzyba siatki są:
- Obecność siateczkowatej osłonki u nasady trzonu
- Blaszkowata budowa hymenoforu
- Garbik (pozostałość osłony) u młodych okazów
- Gładka i lepka powierzchnia kapelusza
Właściwości smakowe grzyba siatki
Smak grzybów siatka ocenia się jako przyjemny, orzechowy. Zapach mają aromatyczny, grzybowy z nutą anyżu.
Młode okazy są smaczniejsze i mają delikatniejszy aromat. Starsze mogą być gorzkie irobaczywe w środku.
Grzyby siatka mają dużo białka, węglowodanów, witamin z grupy B i składników mineralnych. Zawierają niewiele tłuszczu. Są lekkostrawne i łatwo się je trawi.
Dzięki swoim walorom smakowym i odżywczym, grzyb siatka ceniony jest w kuchni. Pasuje do wielu dań i potraw.
Zastosowanie przyprawy ze zmieszanych grzybów
Suszone i zmielone grzyby siatka wraz z innymi gatunkami tworzą aromatyczną przyprawę. Można ją dodać do:
- Zup i sosów
- Dań mięsnych i jarskich
- Makaronów i pierogów
- Nadzień do kanapek
Dzięki takiej przyprawie potrawy zyskują intensywny, grzybowy smak i zapach.
Przetwory z grzyba siatki
Grzyby siatka świetnie nadają się do przetwarzania. Można z nich robić przetwory, które będą stanowiły cenny dodatek do potraw przez cały rok.
Najpopularniejsze przetwory to marynaty i suszone grzyby. Są one chętnie kupowane w sklepach, jednak o wiele smaczniejsze i tańsze są domowe wyroby.
Aby przygotować marynaty, grzyby myjemy, kroimy i zalewamy zalewą octową z przyprawami. Suszone grzyby uzyskuje się przez wolne suszenie przez kilka dni w temperaturze 50-60 stopni C.
Z suszonych okazów można sporządzić aromatyczną przyprawę - wystarczy zmielić je na proszek. Będzie świetnym dodatkiem do wielu potraw.
Podsumowanie
Grzyb siatka to pospolity gatunek grzyba jadalnego, występujący w całej Polsce. Ma charakterystyczny wygląd z osłonką przypominającą siatkę u podstawy trzonu. Ceniony jest za smaczny, orzechowy smak i aromat.
Sezon na zbiór tych grzybów przypada od lipca do października. Rośnie w lasach liściastych i mieszanych, szczególnie bukowych. Należy zwracać uwagę, aby nie pomylić go z podobnymi, lecz trującymi gatunkami.
Grzyby siatka mają szerokie zastosowanie kulinarne - nadają się do marynowania, suszenia, smażenia, duszenia i pieczenia. Dobrze komponują się z wieloma produktami. Stanowią smaczny dodatek m.in. do mięs, makaronów czy kanapek.
Warto wiedzieć jak rozpoznawać i przygotowywać ten smaczny i poszukiwany przez grzybiarzy gatunek grzyba. Jest on prawdziwą ozdobą polskich lasów i kuchni.