ul.Tadeusza Kościuszki 9, 62-400 Słupca, Infolinia: 691 751 835
Polish English French German Russian

2016091912939home co nowego bhp profilaktyka dolegliwosci

OGRANICZENIE ZAGROŻEŃ ZAWODOWYCH SKUTKUJĄCYCH SCHORZENIAMI OBWODOWEGO UKŁADU NERWOWEGO UKŁADU MIĘŚNIOWO - SZKIELETOWEGO ORAZ UKŁADU RUCHU

Biomechanika układu ruchu człowieka jest istotnym zagadnieniem, które niestety bardzo często jest pomijane, a w wielu przypadkach w sposób elementarny można zapobiec niepotrzebnym urazom do których dochodzi podczas pracy, głównie z braku znajomości podstaw w tym temacie.

Układ mięśniowo-szkieletowy stanowi czynną część narządu ruchu. To dzięki niemu całe nasze ciało i poszczególne narządy mogą wykonywać swoje funkcje. Choroby i dolegliwości tego układu, a w szczególności kręgosłupa są w dzisiejszych czasach tak powszechne, iż stanowią jeden z ważniejszych problemów społecznych, ekonomicznych i medycznych. To na dzień dzisiejszy jedna z najczęstszych przyczyn niezdolności do pracy oraz główna przyczyna świadczeń rehabilitacyjnych. Z powodu chorób układu ruchu, które powodowane są sposobem wykonywania pracy koszty ponoszą zarówno pracownicy jak i pracodawcy.Choroby układu ruchu mogą powstawać w wyniku jednorazowego urazu jak i wielu skumulowanych mikrourazów.

Pracownicy z grup ryzyka, u których schorzenia obwodowego układu nerwowego, układu mięśniowo-szkieletowego oraz układu ruchu mogą wystąpić:

-pracownicy budowlani

-górnicy

-pracownicy załadunku i rozładunku

-operatorzy maszyn

-pracownicy branży rolniczej, leśnej, rybackiej

-pracownicy handlu

-pielęgniarki

-pracownicy branży hotelarskiej i gastronomicznej

-cieśle

-rzemieślnicy

-krawcy

-kierowcy

-sekretarki, operatorzy komputerów

Celem uzyskania podstawowych informacji w zakresie prawidłowych pozycji ciała podczas pracy należy zapoznać się z treścią załączonych ulotek opracowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy, które w bardzo przystępny sposób przekazują najistotniejsze treści w tematyce obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.

9383  SPRAWDŹ, CZY TWOJA POZYCJA PRZY PRACY JEST PRAWIDŁOWA

9382  SPRAWDŹ, CZY PRAWIDŁOWO WYKONUJESZ RĘCZNE PRACE TRANSPORTOWE

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania WSSE w Poznaniu.
 

Mapa zagrożeń

Newsletter