Część grzyba wytwarzająca zarodniki: Nadziemna część grzyba

Część grzyba wytwarzająca zarodniki: Nadziemna część grzyba
Autor Anna Bartucha
Anna Bartucha08.01.2024 | 7 min.

Część grzyba wytwarzająca zarodniki to nadziemna struktura, która odgrywa kluczową rolę w rozmnażaniu i przetrwaniu grzybów. Składa się z owocnika, czyli widocznej nad ziemią części grzyba, który zawiera zarodniki umożliwiające rozsiewanie materiału genetycznego. W artykule przyjrzymy się bliżej budowie i funkcjom nadziemnej części grzybów.

Kluczowe wnioski:
 • Nadziemna część grzybów składa się z owocnika, na który składają się kapelusz, trzon i podstawa.
 • Kapelusz zawiera warstwę rozmnażającą - hymenofor, który produkuje zarodniki.
 • Trzon podtrzymuje kapelusz, a u podstawy znajdują się strzępki grzybni.
 • Nadziemna część służy rozprzestrzenianiu zarodników i materiału genetycznego.
 • Owocniki powstają w wyniku skomplikowanego procesu rozwoju podziemnych struktur grzybni.

Nadziemna część grzyba

Nadziemna część grzyba, potocznie zwana owocnikiem, jest tą częścią organizmu grzyba, która wystaje ponad powierzchnię gruntu. To właśnie w owocnikach zachodzi proces rozmnażania grzybów poprzez produkcję zarodników. Budowa owocnika jest zróżnicowana w zależności od gatunku grzyba, ale można wyróżnić kilka podstawowych elementów wspólnych dla większości grzybów.

Owocnik składa się z trzonu, na szczycie którego osadzony jest kapelusz. Właśnie w kapeluszu znajduje się warstwa rozmnażająca zwana hymenoforem, produkująca zarodniki. U podstawy trzonu znajduje się zazwyczaj gruby, korzeniowaty twór zwany podstawą lub rizomorfem. Jest on mocno osadzony w podłożu i łączy owocnik z podziemną grzybnią. Cała nadziemna część grzyba rozwija się z grzybni, czyli splątanych strzępek podziemnej części grzyba.

Rodzaje owocników

Wyróżnia się kilka podstawowych typów budowy owocników grzybów. Owocniki kapeluszowe posiadają wyraźny kapelusz osadzony na trzonie. Występują u takich grzybów jak np. muchomor, borowik czy pieprznik. Owocniki bezkształtne nie mają wyodrębnionego kapelusza, a ich powierzchnia płodna jest nieregularna. Spotkać je można u grzybów jak np. soplówka czy twardziak. Owocniki trzoneczkowate mają kształt walcowaty lub stożkowaty, bez wyodrębnionego kapelusza. Występują np. u strzępiaka czy łuskwiaka.

Owocniki płaskie, plackowate występują u grzybów takich jak np. huba czy tarcznica. Mają nieregularny, często nerkowaty kształt owocnika. Jeszcze innym typem są owocniki kuliste lub gruczołkowate, które spotykamy u drożdżaków i pieprzników. Różnorodność kształtów i budowy owocników jest ogromna i ściśle związana ze strategią rozprzestrzeniania zarodników danego gatunku.

Kapelusz z hymenoforem

Kapelusz to najbardziej rzucający się w oczy element owocnika grzybów kapeluszowych. Jego kształt, wielkość i kolor są istotnymi cechami diagnostycznymi w oznaczaniu gatunku grzyba. Pełni on jednak przede wszystkim rolę osłaniającą i podtrzymującą warstwę rozmnażającą zwana hymenoforem.

Hymenofor produkuje ogromne ilości drobnych zarodników, które uwalniane są na zewnątrz, roznoszone przez wiatr i zapoczątkowują nowe kolonie grzybni. Hymenofor bywa gładki, rurkowaty, blaszkowy lub kolczasty w zależności od typu grzyba. Kapelusz wraz z hymenoforem tworzą doskonale przystosowaną konstrukcję do jak najefektywniejszego rozsiewania zarodników w środowisku.

Trzon i podstawa

Trzon pełni funkcję podporową, podtrzymując kapelusz z hymenoforem. Bywa on bardzo zróżnicowany pod względem kształtu, wielkości i struktury. Często pokryty jest charakterystycznym dla danego gatunku wzorem. Trzon może być gładki, włóknisty, łuskowaty czy pierścieniowany. U wielu grzybów występuje wyraźne pierścienie oddzielające trzon od kapelusza. Jest to pozostałość osłony, która chroniła młode zarodniki.

U podstawy trzonu znajduje się podstawa lub rizomorf, będący przedłużeniem strzępek grzybni grzyba. Podstawa jest zazwyczaj mocno rozgałęziona, przypominając korzenie roślin. Służy do pobierania wody i soli mineralnych z podłoża, a także utrzymuje owocnik w stabilnej pozycji. Jest bezpośrednim łącznikiem między widoczną nad ziemią częścią grzyba a grzybnią.

Funkcje nadziemnej części

Część grzyba wytwarzająca zarodniki: Nadziemna część grzyba
 • Produkcja i uwalnianie zarodników w celu rozmnażania i rozprzestrzeniania grzybów.
 • Ochrona zarodników przed niekorzystnymi warunkami środowiska.
 • Ekspozycja zarodników na powietrze w celu ułatwienia ich roznoszenia przez wiatr.
 • Tworzenie nowych kolonii grzybni poprzez kiełkowanie zarodników w odpowiednim środowisku.
 • Pobieranie wody i soli mineralnych z podłoża.

Rozwój nadziemnych owocników

Wszystkie części owocnika, zarówno trzon, kapelusz jak i hymenofor, powstają z rozległej grzybni znajdującej się pod ziemią. Kiedy warunki staną się odpowiednie, na grzybni zaczynają rozwijać się zawiązki owocników, zwane prymordiami. Stopniowo prymordia rosną, przybierając kształt młodych owocników.

W pierwszej kolejności wyrasta trzon wraz z zawiązkami blaszek hymenoforu. Następnie rozwija się kapelusz, początkowo osłonięty osłonką. W miarę dojrzewania owocnika osłonka pęka, odsłaniając dojrzały hymenofor produkujący zarodniki. Cały proces, od powstania prymordiów do wytworzenia dojrzałych owocników, jest skomplikowany i ściśle regulowany przez czynniki genetyczne i środowiskowe.

Znaczenie zarodników dla rozmnażania

Podstawową funkcją owocników jest produkcja ogromnych ilości drobnych zarodników. Są one głównym sposobem, w jaki grzyby się rozmnażają i rozprzestrzeniają w środowisku. Rozsiewane przez wiatr zarodniki kiełkują w odpowiednich warunkach, tworząc nowe kolonie grzybni, z których mogą rozwinąć się nowe owocniki.

Dzięki zarodnikom grzyby mogą efektywnie kolonizować nowe siedliska, a ich materiał genetyczny jest przenoszony na ogromne odległości.

Z tego powodu zdolność do wytwarzania zarodników ma kluczowe znaczenie adaptacyjne dla grzybów. Owocniki i zarodniki stanowią więc niezwykle istotną część cyklu życiowego grzybów, warunkującą ich przetrwanie, rozmnażanie i ewolucję.

Podsumowanie

Nadziemna część grzyba wytwarzająca zarodniki, potocznie nazywana owocnikiem, odgrywa kluczową rolę w cyklu życiowym grzybów. Składa się na nią kapelusz z warstwą rozmnażającą oraz trzon podtrzymujący kapelusz. W owocnikach produkowane są miliardy mikroskopijnych zarodników roznoszone następnie przez wiatr, co umożliwia kolonizację grzybom nowych siedlisk. Bez zdolności do wytwarzania zarodników grzyby nie mogłyby się rozmnażać i efektywnie rozprzestrzeniać. Dlatego też owocniki i zarodniki są kluczowym elementem cyklu życiowego grzybów.

Istnieje ogromna różnorodność kształtów i typów budowy owocników grzybów, ściśle powiązana ze strategią rozsiewania zarodników danego gatunku. W artykule przyjrzeliśmy się bliżej elementom budowy owocników, ich funkcjom oraz procesowi powstawania owocników z podziemnych struktur grzybni. Poznanie budowy i biologii owocników grzybów jest fascynującą podróżą do świata, który na co dzień pozostaje dla nas niewidoczny.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć rolę nadziemnej części w cyklu życiowym grzybów. Być może skłoni Cię także do bardziej uważnej obserwacji grzybów, które napotykasz na swoich leśnych wędrówkach. Ukryty pod powierzchnią ziemi świat grzybów skrywa jeszcze wiele fascynujących tajemnic do odkrycia dla ciekawych przyrody.

Jeśli chciałbyś poszerzyć wiedzę na temat grzybów, zachęcam do sięgnięcia po fachową literaturę mikologiczną. Pozwoli Ci ona dotrzeć jeszcze głębiej w ten tajemniczy i złożony mikrokosmos.

5 Podobnych Artykułów

 1. Boczniak mikołajkowy - Boczniaczek pomarańczowożółty i ostrygowaty
 2. Wiosenne dekoracje okien: świeże pomysły na ożywienie przestrzeni
 3. Ranking najlepszych brytfann do pieczenia: znakomite wybory
 4. Garnek na parę: gotowanie i zachowanie wartości odżywczych
 5. Fotka 14 lat - Zdjęcia 13 lat
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Anna Bartucha
Anna Bartucha

Nazywam się Anna i jestem entuzjastką ekologii. Przejmuję się losem naszej planety i angażuję w działania na rzecz ochrony środowiska. Stawiam na zero waste, recykling i green living. Chcę zmieniać świat na lepsze małymi krokami. Wierzę, że z pozoru niewielkie wybory przekładają się na realną poprawę stanu Ziemi.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły