ul.Tadeusza Kościuszki 9, 62-400 Słupca, Infolinia: 691 751 835
Polish English French German Russian

bEZPIECZNY WYPOCZYNEK

Wakacje to czas wolny od szkoły i obowiązków, nauki czy pracy, który kojarzy się z beztroską, słońcem i zabawą. Obozy, kolonie, wycieczki oraz wyjazdy zagraniczne, szczególnie połączone z aktywnością fizyczną, to najlepszy sposób na ciekawie spędzony letni czas.

Warto przypomnieć sobie czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie dostarczając tylko pozytywnych, niezapomnianych wrażeń.

Aby właśnie tak było, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zachęca do zapoznania się z poniższymi informacjami i materiałami.

 

Zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży

Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Szczegółowe informacje dla organizatorów wypoczynku i rodziców znaleźć można na stronie: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina, że każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży powinien zadbać o bezpieczne i higieniczne warunki dla uczestników, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Zasady organizowania i nadzorowania wypoczynku dzieci i młodzieży określają przepisy:

  • ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2017 r., poz. 2198 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452).

Nadzór w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków zdrowotnych i higieniczno-sanitarnych w miejscu wypoczynku zgodnie z obowiązującymi przepisami sprawuje właściwy terenowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych przeprowadzają kontrole turnusów figurujących w elektronicznej bazie wypoczynku w trakcie ich trwania.

Problemy związane z niewłaściwymi warunkami higieniczno-sanitarnymi w miejscu wypoczynku dzieci i młodzieży należy zgłaszać do właściwych terenowo powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, które sprawują nadzór nad warunkami wypoczynku. Dane teleadresowe dostępne są na tej stronie (http://wsse-poznan.pl/menu-strony/stacje-powiatowe).

Warto zapoznać się z poniższymi materiałami informacyjnymi:

Co nadzoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna?

Wypoczynek - warto wiedzieć! – opracowanie WSSE w Poznaniu

Instrukcja Głównego Inspektora Sanitarnego z czerwca 2016 roku w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami.

Patent na bezpieczne wakacje (planuj / obserwuj / reaguj).  - ulotka informacyjna Głównego Inspektora Sanitarnego.

Plakaty informacyjne opracowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu

Informator o obowiązkach organizatora - opracowanie KW PSP

Praktyczne porady dla organizatorów - opracowanie KW PSP

Poradnik leśnego wędrowca - jak nie zgubić się w lesie? – opracowanie Lasy Państwowe

Leśny savoir vivre - Lasy Państwowe

Co zrobić w lesie, gdy ... - Lasy Państwowe

Las pełen wypoczynku - Lasy Państwowe

Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą (ulotka) - Policja

Wakacje nad wodą czyli Serwis Kąpieliskowy

Serwis Kąpieliskowy aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdują się tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu - czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajowa lista miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajduje na stronie Serwisu Kąpieliskowego.

Informacje szczegółowe dotyczące pływalni, kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli znajdujących się w województwie wielkopolskim dostępne są na stronie http://www.wsse-poznan.pl/menu-strony/plywalnie-i-kapieliska

Podróże zagraniczne i szczepienia

Letni czas wakacji zachęca do zwiedzania świata i wycieczek do obcych krajów. Jednak przed  wyjazdem należy dobrze zapoznać się z odwiedzanym miejscem, aby uniknąć przykrych niespodzianek, szczególnie zdrowotnych. Dlatego warto wiedzieć, jakie zagrożenia niosą za sobą wizyty zagraniczne do ciepłych krajów.

Przed wyjazdem:

  • zapoznaj się z zagrożeniami zdrowotnymi w rejonie docelowym - niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową szczepienia.gis.gov.pl,
  • przygotuj apteczkę podróżną,
  • pamiętaj o szczepieniach ochronnych i zaszczep się przed podróżą w Punkcie Szczepień Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu!

Punkt Szczepień WSSE w Poznaniu

  1. Przyjaźni 118, 60-101 Poznań

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczepienia wykonujemy:

w poniedziałki w godzinach 15:00 – 20:00, wtorki, środy i czwartki w godzinach 13:00 – 18:00

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do czwartku, pod numerem telefonu: 61 656 80 36 w godzinach od 10:00 do 13:00.

Telefoniczne porady lekarskie na temat zalecanych szczepień oraz w celu ustalenia indywidualnego programu szczepień we wtorki, środy, czwartki w godz. od 12:00 do 13:00 pod numerem telefonu (61) 656 80 37.

UWAGA ! Informujemy, że w dniu 09.07.2018r. (Poniedziałek)  Punkt Szczepień będzie zamknięty.
Za utrudnienia przepraszamy.


Więcej informacji na temat szczepień i punktu szczepień WSSE w Poznaniu znajduje się tutaj (http://www.wsse-poznan.pl/menu-strony/szepienia)

 

źródło: WSSE Poznań

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania WSSE w Poznaniu.
 

Mapa zagrożeń

Newsletter